This image has an empty alt attribute; its file name is OWCC_Logo_2-COLOR_300x100.png

The Ogden-Weber Chamber of Commerce is proud to recognize achievements of the local business community each year at Weber County’s premier business event, the Annual Gala.

The business community at large is invited to recognize Chamber members who have been nominated and selected for signature awards, including: Small Business of the Year, Large Business of the Year, Non-Profit of the Year, Start-Up of the Year, Volunteer of the Year, Chairperson of the Year, Young Professional of the Year and the Wall of Fame. The official change in Ogden-Weber Chamber board officers also takes place at the Annual Gala.

Participants are encouraged to support local area restaurants prior to the event.

THURSDAY, MARCH 21, 2024
Peery’s Egyptian Theater
2415 Washington Blvd., Ogden, UT 84401
$25 per ticket
5:00 p.m. – Eat at local Chamber Restaurants.
Take a look at our Chamber Directory for some good options!
6:00 p.m. – Gala Reception: Ogden Eccles Conference Center Lobby
7:30 p.m. – Gala Award Ceremony: Peery’s Egyptian Theatre

PAST ANNUAL GALA AWARD RECIPIENTS
Wall of Fame
Small Business of the Year
Large Business of the Year
Non-Profit of the Year
Start-Up of the Year
Volunteer of the Year
Chairperson of the Year
Young Professional of the Year
Community Service
Chamber Impact
Wall of Fame Award Recipients
1980 – Willard Eccles
1981 – Ted Schmidt
1982 – Elizabeth and Donnell Stewart
1983 – Val Browing
1984 – D. Omer Buttars
1985 – Georgia and Robert White
1986 – Shirley and Richard Hemingway
1987 – John and Telitha Lindquist
1988 – John S. Hinckley
1989 – E. LaMar and Melba Buckner
1990 – Dean and Jane Morrin
1991 – William and Eileen Bailey
1992 – Robert and Betty Heiner
1993 – Alan and Beverly Nye
1994 – Peter Behrens
1995 – Dee Livingood
1996 – Rich and Jane Brewer
1997 – John B. and Geraldine W. Goddard
1998 – Spencer F. Eccles
1999 – Paul and Carolyn Thompson
2000 – Allan and Kay Lipman
2001 – Ken Warnick
2002 – Dr. Robert Marquardt
2003 – Len Allen
2004 – Richard and Gloria Myers
2005 – Alan and Jeanne Hall
2006 – John E. and Suzanne Lindquist
2007 – Orluff Opheikens
2008 – Brent Wallis
2009 – Rick and Karen Fairbanks
2010 – Ed Kleyn
2011 – Jay Wadman
2012 – Vickie McCall
2013 – Ann Millner
2014 – Bob Hunter
2015 – Scott and Pam Parkinson
2016 – Jim and Norma Kier
2017 – Steve Peterson
2018 - George and Mary Hall
2019 - Former North Ogden City Mayor Brent Taylor
2020 - Sheryl Cox
2021 - Debbie Williams
2022 - Doug & Annette DeFries
2023 - David Wadman
2024 - Nolan Karras
- ELIMINATED CATEGORY - Community Service Award Recipients
2016 – No award given
2015 – Ogden City/LDS Church/Visit Ogden
2014 – Kyn & Pete Buttschardt – Roosters
2013 – Carolyn Brierley
2012 – Shawn Iverson – The Insurance Center
2011 – Al Arnold – A&R Staffing
2010 – Heidi Harwood – Brewskis
2009 – Tim Kendell – McKay-Dee Hospital
2008 – Jan Meikle – Ogden City
2007 – Curt Geiger – Descente North America
2006 – Mel Kemp – Boman Kemp Companies
2005 - Carolyn Bachman – Ogden City
2004 – John A. Lindquist II – Lindquist Mortuaries
2003 – Jo Packham – Chapelle Ltd.
2002 – Estelle Dahlkemper – St. Benedict’s Foundation
2001 – Lisa Catanzaro – Ski Lake Corporation
2000 – Kym Buttschardt – Roosters
1999 – Ben Day – Coca-Cola
1998 – Diane Allison
1997 – Holly Bauman
1996 – Kier Corporation
1995 – No such category
Volunteer of the Year Award Recipients
1994 – Robert Marquardt
1995 – Jim & Judy Hensley
1996 – Dick Payne and Lisa Maw
1997 – Jodi James Holmgren
1998 – Leesa Spraycar – Ogden Park Hotel
1999 – Jim Stavrakakis – Action Bartending
2000 – Holly Bauman – Reflections of Utah
2001 – Larry Hansen – Pinnacle Marketing
2002 – Brent Parkin – Newgate Mall
2003 – Diane Doelfs – Utah Shuttle Services
2004 – Kym Buttschardt – Roosters/Union Grill
2005 – Cosmo Young – Pepsi Cola Bottling Co
2006 – Craig Bielik – Standard Examiner
2007 – Angelee Spader – Going Baskets!
2008 – John A. Lindquist II – Parker Aaron
2009 – Mike Williams – Bell Printing
2010 – Monica Schwenk – The Ogden-Weber Applied Technology College
2011 – Jeff Schultz – Mountain Valley Mechanical
2012 – Maresha Bosgieter – Merrill Lynch
2013 – Sally Carter
2014 – Chris Dallin, McKay Dee Hospital, Northern Utah Chamber Coalition
2015 – Janet Tueller, DoTerra Essential Oils
2016 – Kearston Cutrubus, Cutrubus Motors
2017 – Scott Sluis, Zions Bank
2018 - Chris Zimmerman, Weber School Foundation
2019 - Heidi Flitton, Encore Benefits
2020 - Tim Kendell, Intermountain Healthcare
2021 - Walter Stuart, LegalShield
2022 - Emily Oyler, Weber School District
2023 - Taylor Morton, Young Hyundai
2024 - Sara Mejeur, Intermountain Health McKay-Dee Hospital
Chairperson of the Year Award Recipients
1995 – Steve Spurlock, Big-D – TOUMAC
1996 – Julie Snowball
1997 – Joey Hansen
1998 – Diane Allison
1999 – Brent Wallis, Ogden/Weber ATC – Legislative Affairs
2000 – Ken Warnick, GSL– Transportation
2001 – Scott Lunt – Best Western High Country Inn – Annual Dinner
2002 – Jodi Kilcup – Weber State University – Leadership Northern Utah
2003 – Pam Clark – Family Support Center – WIB
2004 – Karen Leonardi – IHC Health Plans – WIB
2005 – Robert Lindquist – Lindquist Memorial Parks – Annual Dinner Committee
2006 – Doug Woolsey – Douglas Interiors – Spikers
2007 – Janet Tueller – Granny’s Live-In Nannys – Annual Dinner Committee
2008 – Scott Smith – Edward Jones – Member Relations Committee
2009 – Cindee Jessop – Contacts 2
2010 – Chris Dallin – McKay-Dee Hospital – Legislative Affair
2011 – Kevin Ireland – Dinosaur Park
2012 – Sandra Martinson – Barnes Aerospace – Women in Business
2013 – Brian Garrett
2014 – Brad Mortensen, WSU Advancement – Legislative Affairs
2015 – Shane Lyon, Elwood Staffing – Workforce Development
2016 – Debbie Williams, Timeless Medical Spa – Spikers
2017 – Eric Isom, MIB Consultants
2018 - Darren Rogers, Utah Department of Workforce Services - Workforce Development
2019 - Kimberli Green, America First Credit Union - Women in Business
2020 - Kristie Nielsen, Weber State University - Spikers
2021 - Jodi Brown, Morning Speaker Series
2022 - Jim Taggart, Legislative Affairs
2023 - Kenneth Richey, New York Life, Spikers
2024 - Michael Plowman, Chase Bank, Spikers
Small Business of the Year Award Recipients
1996 – Timbermine Restaurant
1997 – Real Estate Exchange
1998 – Vitrex Corp.
1999 – Connecting Point
2000 – Roosters
2001 – Cryocon Inc.
2002 – Supersonic Carwash
2003 – James & CO.
2004 – Great Western Insurance
2005 – Golden Beverage
2006 – American Red Cross of Northern Utah
2007 – The Daily Rise Expresso
2008 – Ogden Blueprint Art Supply & Reprographics
2009 – Enable Industries
2010 – The Ogden/Weber Convention and Visitors Bureau
2011 – Lost in Stitches
2012 – MacCools
2013 – Timeless
2014 – Sonora Grill
2015 – Rickenbacker’s
2016 – Zucca
2017 – Fringe Benefit Analysts
2018 - Wasatch Pharmacy Care
2019 - GEAR:30
2020 - SymbolArts
2021 - The Monarch
2022 - Farr's Jewelry
2023 - Darren Bideaux RV
2024 - Valley Glass
Large Business of the Year Award Recipients
1995 – The Inside Scoop (New Business)
1996 – No such category
1997 - No such category
1998 – Iomega Corp.
1999 – MarketStar
2000 – Petersen Inc.
2001 – Standard Examiner
2002 – Bank of Utah
2003 – Snowbasin
2004 – Key Bank
2005 – Myers Mortuary
2006 – Costco Wholesale Warehouse
2007 – McKay-Dee Hospital
2008 – America First Credit Union
2009 – The Solomon Center
2010 – The Marriott Ogden
2011 – The Boyer Company
2012 – Genco / Hershey
2013 – Zions Bank
2014 – Newgate Mall
2015 – Big D Construction
2016 – American Nutrition
2017 – Admiral Beverage Co.
2018 - Wadman Corporation
2019 - Young Automotive Group
2020 - R&O Construction
2021 - Northrop Grumman
2022 - Staker Parson Materials & Construction
2023 - JD Machine
2024 - Goldenwest Credit Union
- ELIMINATED CATEGORY - Special Recognition/Chamber Impact Award Recipients
1995 – Scott Parkinson
1996 – Lywood Islaub & Flora Ogan
1997 – Glade Nielsen
1998 - No such category
1999 - No such category
2000 - No such category
2001 – Jim Beardahl – Anderson Lumber
2002 - No such category
2003 - No such category
2004 - No such category
2005 – Larry Crouch - Ogden/Weber Chamber
2006 – No such category
Gastronomy Inc/Tom Guinney – Military Affairs Committee Award
2007 – No such category
Cosmo Young – Chamber Achievement Award
2008 – No such category
2009 – No such category
2010 – The Ogden-Weber Applied Technology College
2011 – Homer and Phidia Cutrubus
2012 – 25th Street Association
2013 – Jim Stavrakakis
2014 – Velma Saunders, United Way
2015 – Model Linen, Bud Tolliver
2016 – No such category
2017 – Sheryl Cox, America First Credit Union
2018 - Myers Mortuaries
2019 - No such category
2020 - Wadman Corporation
2021 - Ogden City, Weber County & Standard-Examiner
2024 - Bank of Utah
Non-Profit of the Year Award Recipients
2023 - YCC
2024 - United Way of Northern Utah
Start-Up of the Year Award Recipients
2023 - Urban Enhancements
2024 - Xalisco
Young Professional of the Year Award Recipients
2023 - Brynn Murdock
2024 - Wendy Huynh, America First Credit Union